Dolgoznál egyetem mellett, de bizonytalan vagy? Ezeket fontold meg!

Manapság egyre több fiatal vállal valamilyen diákmunkát a tanulmányai mellett, különböző szektorokban próbálnak elhelyezkedni némi zsebpénz és tapasztalatszerzés reményében. Legkorábban talán a középiskolás korosztályban kezdik felfedezni a diákok a munka világát, ha pedig eggyel feljebb, a felsőoktatásra nézünk, ott a hallgatók szinte 90 százaléka végez valamilyen munkát.

diákmunka
A kép illusztráció – Forrás: Unplash/Brooke

Miért dolgozunk, ha még tanulunk?

A legtöbben, köztük én is azért kezdtem el dolgozni az egyetem mellett, mert szerettem volna még jobban önállósodni. Nincs is nagyobb öröm annál ilyen fiatalon, amikor megérkezik a fizetés, és nem kell kérni a szülőktől, hanem büszkék tudunk lenni magunkra, hogy „igen, ezt én csináltam, én dolgoztam meg érte!”  

Ez is egyfajta belépés a felnőttek világába.

Sok diáknak segítenek anyagilag a szülei a tanulmányokat illetően, így ők a megkeresett pénzüket inkább a saját szórakozásukra szeretnék elkölteni a legtöbb esetben, hogy ne terheljék még ezzel is a szülőket. Olyanok is sokan vannak azonban, akiknek a szülők nem tudnak jelentősen hozzájárulni a főiskola vagy az egyetem finanszírozásához, így ők, ha tanulni szeretnének, meg kell keresniük a rávalót saját maguknak.

Nem szabad elmenni a lakhatás mellett sem. A diákok anyagi helyzetüktől függően tudnak választani kollégiumot, albérletet vagy akár egy saját lakást. Az utóbbi kettőnek igencsak komoly az anyagi vonzata, így amelyik diák mellettük dönt, lehet, hogy azért megy el dolgozni, hogy ezt meg tudja teremteni magának előbb vagy utóbb.

Hogyan fér mindez bele az időbe?

Ez igazán nehéz és szinte megválaszolhatatlan kérdés, hisz minden diák számára különbözik az egyetemi órák száma, nehézsége és a mellettük rendelkezésre álló szabadidő. Talán az időbeosztásunk rendbetétele a legfontosabb, ha egyetem mellett szeretnénk elmenni dolgozni. A legtöbb munkahely, amely diákok számára is nyitott, a kora reggeli órákban vagy délutáni/esti műszakokban kínál lehetőséget. A diáknak itt mérlegelnie kell, hogy az óráival hogyan tudja összeegyeztetni a munkaidejét. Azt sem szabad elfelejteni, hogy az egyetemi kötelezettségek még nem múlnak el attól, hogy lett egy munkahelyünk. A vizsgákra, tesztekre ugyanúgy készülni kell, fontos, hogy erre is hagyjunk magunknak elég időt.

Meg kell találni azt az arany középutat, amikor még az egyetemen is úgy tudunk teljesíteni, ahogy elvárjuk magunktól, és már a munkában is helyt tudunk állni.

Hova menjek dolgozni?

Nos, a válasz itt is többféle lehet. A legtöbb diák valamilyen üzletben pénztáros, árufeltöltő, mások a vendéglátó egységeket preferálják mint pultos, barista vagy éppen felszolgáló. Sok diák munkálkodik az online térben, azaz a home office lehetőséget preferálják, hiszen ez a legrugalmasabb munkahely, az online munka bármikor, bárhonnan végezhető. 

Ha munkakeresés előtt állsz, kiindulási pontnak mindenféleképp azt tanácsolnám, vesd össze az órarendet a kiszemelt munkahelyen elvárt munkaórákkal, így át tudod majd látni, hogy az a hely megfelelő-e számodra vagy sem. A másik fontos dolog, hogy számold bele azt az időt is, amikor a tanulással kell foglalkoznod, és ne felejts el némi szabadidőt is hagyni magadnak a kikapcsolódás és a pihenés érdekében, hiszen kipihenten jobban teljesít az ember.

Forrás: Rackhost.hu

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti