Meg kell-e válni a háziállattól a várandósság idején?

Sokan még mindig képesek kutyusukat és macskájukat veszélyes „vegyi fegyvernek” minősíteni, amint kiderül, hogy a család nőtagja babát vár. Vannak, akik ilyenkor elajándékozzák, vagy egyszerűen csak kiteszik őket az utcára, pedig ez – mint azt szakértőnk, Panyi Zita állatorvosi asszisztens, kutyaviselkedés-terapeuta, diplomás kutyatréner mondja – teljesen indokolatlan, hiszen némi odafigyeléssel és elővigyázatossággal várandós nő és háziállat igenis élhet egy fedél alatt egészségesen és harmóniában egymással.

macskatartás
Kép: Freepik

„Egyértelműen elavult nézet, hogy várandósság idején kockázatos az állatainkkal együtt élnünk. Ennek inkább az ellenkezője igaz. Egy gondozott, ápolt és szeretett lény jótékony hatással bír a kismama hangulatingadozásaira, segít neki ellazulni. Nem beszélve arról, hogy egy ember szervezete minél korábban találkozik (egészen babakorban akár) a négylábú családtagok szőrével, annál kisebb eséllyel generálódik allergiás reakciója felnőttkorában. Sokat tehetünk ezzel és az egészséges életmóddal a felnőttkori allergia, asztma kialakulása ellen. Egy egészséges immunrendszerű, jó kondícióban lévő nő szervezete nem fog váratlan és heves testi válaszreakciókat mutatni a már régóta vele élő kutyája vagy macskája szőrére és nyálára, de természetesen mindent meg kell tenni azért, hogy a leendő anyuka és a magzat egészségesek maradjanak egy ilyen helyzetben. Fontos például, hogy a kismama nőgyógyásszal és az állatorvossal is folyamatosan konzultáljon, főleg, ha új állat érkezik a házhoz a várandósság alatt” – véli a szakértő.

Szűrések és oltások

„Hogy milyen betegségeket kaphat el egy várandós nő, és milyen szűréseket érdemes elvégeztetnie, az nagyban függ a kismama alap egészségügyi állapotától, immunrendszerétől, lakóhelyétől (a klímához köthető vérszívók elfordulása miatt) és az adott ország egészségügyi protokolljától.

Összességében elmondható, hogy az állatról emberre terjedő betegségek legtöbbször szélsőséges, kifogásolható higiéniai körülmények között élő embereket betegítenek meg.

Ennélfogva Magyarországon igen csekély az esélye annak, hogy egy kismama mondjuk Coxiella burnetii kórokozótól fertőződjön meg Q-lázzal (hacsak nem érintkezik a nyálkahártyája és a tápcsatornája kecskék, lovak vagy szarvasmarhák ürülékével közvetlenül és nagy gyakorisággal). Persze kórokozót tartalmazó lócitromba belegyalogolhat a kutya is, ám nyilván minden gazdi megfürdeti egy ilyen után a kedvencét, mielőtt az végigtrappolna a házon. Ilyenkor praktikus, ha nem a várandós kismama végzi a kutyus tisztogatását” – mondja Zita, majd kitér a mostanában sokat emlegetett toxoplazmózisra is.

„A toxoplazmózis elsősorban a konstans testhőmérséklettel rendelkező macskákat, a madarakat és az embereket betegítheti meg, és egy parazita (Toxoplasma gondii) felelős érte. Különösen veszélyes a legyengült immunrendszerű emberekre, például a HIV-fertőzöttekre, mert náluk agyvelőgyulladást, máj- és szívkárosodást okozhat. Amennyiben várandós hölgyet betegít meg, úgy a fő kérdés, hogy az illető korábban átesett-e már ilyen fertőzésen. Ha igen, úgy élete végéig kimutatható szervezetében az ellenanyag. Ha nem, akkor a fertőzés időbeni felismerésével – kéthavonta érdemes laboratóriumi vizsgálatot végezni terhesség idején – és gyorsan megkezdett gyógyszeres terápiával lehet védeni a kismamát és a magzatot. A magzatra különösen veszélyes a parazita, mivel vakságot, agyi meszesedést, vízfejűséget, legrosszabb esetben a halálát is okozhatja. Mivel a toxoplasma-peték a bélsárral ürülnek, így közvetlenül a cica simogatása, gumikesztyűben végzett alomcseréje után ajánlott a kézmosás.

Még jobb, ha az alom cseréjét nem a várandós kismama végzi, s ha valaki más a családból napi szinten tisztán tartja, ápolja a bundás kis barát szőrzetét, száját, mancsait és füleit.

Ha a cica szobában él és mentes a fertőzésektől, úgy egy puszival igen csekély az esélye a toxoplazmózisos fertőződésnek” – állítja Panyi Zita.

Akár táblázatban is érdemes vezetni, mikor kap a kiskedvenc külső és belső élősködők elleni szert és oltásokat

„Az éves oltás a cicáknak éppúgy javallott, mint a kutyáknak, hiszen zöldövezeti sétáik alkalmával találkozhatnak szabadon kóborló, gondozatlan és oltatlan állatokkal, illetve azok végtermékeivel, ahogyan madarak, patkányok és sünök bolhái, vírusai is megbetegíthetik őket. A 11. kerületben a napokban többen fotóztak le lakótelepre bemerészkedő rókát. A veszettség, a különböző férgességek (bél-, szív- és bőrférgesség leggyakrabban), a szúnyogok, bolhák és kullancsok elleni védekezés is alapját képezi a kiskedvenc felelős gondozásának.

A kombinált oltás a kutyusokat szopornyica, fertőző májgyulladás, leptospirózis, parvovírusos bélgyulladás ellen, a cicákat pedig fertőző bélgyulladás, herpes vírus okozta légzőszervi megbetegedés és calici vírus okozta nátha ellen védi. Mindez kiegészülhet a Lyme-kór elleni oltással, embernek és állatnak egyaránt. A cicákat macskaleukózis és fertőző hashártyagyulladás, FIP ellen is védeni kell.”

„Ha ezeket abszolváltuk, igen csekély az esélye annak, hogy a várandós gazdi megbetegedjen a kedvencétől.”

Mit tegyünk, ha az állat megharap vagy megkarmol minket a terhesség ideje alatt?

Panyi Zita azt javasolja, hogy fertőtlenítést követően azonnal keressük fel orvosunkat, hogy iránymutatást, további ellátást kapjunk tőle. „Érdemes itt is a prevenciót fókuszba helyezni – gyakran keresnek meg várandós hölgyek és családjaik, hogy segítsek felkészíteni a kutyusukat a baba érkezésére, engedelmes-képzésben részesíteni a négylábút. Ennek ugyanolyan alapvetésnek kellene lennie, mint a kismamáknak szánt vitamin szedésének már a fogantatás előtt.”

A kutyák hamarább tudják, hogy bővül a család, mint maga az ember

„A várandóssággal kezdődő kémiai változások újfajta illatanyagok kibocsátását eredményezik. Ezt a kutyák, köszönhetően akár 300 millió szaglósejtjüknek, azonnal megérzik, sőt ők hamarább tudják, hogy bővül a család, mint maga az ember.

Ettől fogva egyes kutyusok óvóbbak, „gondoskodóbbak” lesznek, szinte minden pillanatban a gazdi mellett vannak.

(Más kutyusok a hölgyek hangulatingadozásaitól megrettenve inkább elbújnak. Nekik általában csökken a motiváltságuk az emberrel való együttműködést illetően.) A háziállat esetében fontos a szabályok, az engedelmesség megerősítése, és az, hogy ne csak az ember, hanem az állat komfortja is megmaradjon otthon. Ilyen például egy csendes sarok, lehetőleg minél távolabb a síró babától. Nem várhatunk el a kutyánktól megértést és szófogadást, ha nem vagyunk tekintettel a szükségleteire. A későbbiekben célszerű megértetni a gyermekünkkel azt is, hogyan kell a kiskedvenccel helyesen bánni. Például, hogy nem tépheti a mancsos barátja fülét és farkát, nem dobálhatja játékokkal sem.

Összességében elmondható, hogy egy kis odafigyeléssel igenis működhet ember és háziállat együttélése akkor is, ha épp bővül a család. Indokolatlan megválni a kiskedvencektől, kizárni őket a közös terekből, száműzni őket a kertbe vagy a garázsba. Mindig mondom: mottó a tudatosság, felelősség, szeretet!” – zárja a beszélgetést Panyi Zita.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti