Csoda Texasban – 51 év után talált rá családja a kétévesen elrabolt Melissára

Dallastól nem messze, a Texas állambeli Fort Worth városában 1971-ben elraboltak egy alig kétéves kislányt, Melissa Highsmith-t. A hatóságok nyomozása nem vezetett eredményre, ám Melissa szülei és testvérei soha nem adták fel a reményt, hogy újra magukhoz ölelhessék őt. Novemberben Melanie Walden különös Messenger-üzenetet kapott egy 73 éves férfitól. Jeffrie Highsmith azt írta, 51 éve keresi eltűnt lányát, és a DNS-vizsgálatok alapján ő lehet az. Az üzenetváltást hálaadáskor személyes találkozó követte. A mélyen hívő Highsmith család története az egész amerikai sajtót bejárta. Fél évszázad után a karácsonyt újra együtt ünnepelhették a lányukkal.

Alta Apantenco és Jeffrie Highsmith lányukkal, Melissával
Alta Apantenco és Jeffrie Highsmith lányukkal, Melissával - Forrás: WE FOUND MELISSA Facebook csoport

Nyoma veszett a kétéves kislánynak

1971 augusztusában Alta Apantenco fiatal, a húszas évei elején járó anyuka volt, és akkoriban egyedül nevelte 22 hónapos kislányát, Melissát a Texas állambeli Fort Worth-ben. Fort Worth a teljes Egyesült Államok 13. legnagyobb városa, több, mint 900 ezren lakják. Alta, hogy el tudja tartani a lányát, pincérnőként dolgozott, ezért feladott egy újsághirdetést, hogy bébiszittert keres a gyermeknek. Egy nő jelentkezett a hirdetésre, megbeszélték, hogy az étteremben, ahol az anyuka dolgozik, találkoznak, a bébiszitter azonban nem jött el.

Egy nap mégis telefonált, hogy tudná vállalni a gyermekfelügyeletet, és kérdezte, hogy láthatná-e a gyereket. Az édesanya beleegyezett, ugyanis nagyon kellett valaki, aki vigyáz a kislányra, mert nem veszthette el az állását. A titokzatos nő felkereste Apantenco lakhelyét, ahol éppen az édesanya szobatársa felügyelt a gyerekre.

A szobatárs elmondása szerint a nő Ruth Johnsonként mutatkozott be, kedvesnek tűnt, megnyerő öltözékben volt, fehér kesztyűt, napszemüveget, kalapot viselt.

Magához vette Melissát, a kislánynak pedig nyoma veszett. Alta depresszióba esett.

A hatóságok nyomozása nem vezetett eredményre, ezért a család is keresésbe fogott, évtizedekig kutattak az eltűnt lány után. Soha nem feledték el, minden novemberben megünnepelték a születésnapját. Mindent megpróbáltak, keresték országszerte, akár államokat is átutaztak. Egészen hihetetlen, de 51 év sikertelenség után idén ősszel egy DNS-vizsgálat vezetett eredményre. De mi is történt pontosan?

Kép
Melissa Highsmith
Képek forrása: WE FOUND MELISSA Facebook csoport

Fantomkép és DNS-vizsgálat

2022 szeptemberében kapott új lendületet a kutatás, ugyanis az eltűnt és kizsákmányolt gyermekek felkutatásával foglalkozó amerikai magánszervezet, az NCMEC (National Center for Missing & Exploited Children) készített egy fantomképet: Melissa babakori fotója alapján rekonstruálták, hogy nézhet ki most.

Az NCMEC-et 1984-ben alapították. Célja, hogy a gyermekek eltűnése utáni nehéz időkben támogassa a családokat. Éjjel-nappal elérhető telefonos segélyszolgálatot működtet, tavaly több mint 94 ezer hívást bonyolított. Az elmúlt évtizedekben eltűnt gyermekekről készült fotók milliárdjai fordultak meg náluk, több mint 376 ezer gyermekeltűnési ügyben nyújtottak jogi segítséget. Az Egyesült Államokban, ha egy gyerek eltűnését bejelentik, az bekerül az FBI National Crime Information Center (NCIC) nevű központi adatbázisba, ahol a bűnözési információkat követik nyomon. Tavaly 337 195 ilyen bejelentés érkezett, 2020-ban pedig több mint 365 ezer.

A fantomkép alapján egy bejelentő azt állította, Melissa Charlestonban élhet. A család a hír hallatán Texasból az 1500 kilométerre lévő Charlestonba utazott, hogy beszéljen a helyiekkel, megosszák a történetüket, ez a nyom azonban vakvágánynak bizonyult. De nem adták fel.

Kép
Melissa Highsmith fantonkép
A Melissáról készült fantomkép - Forrás: WE FOUND MELISSA Facebook csoport

Egy genealógus tanácsára DNS-tesztet csináltattak. Alta először nem akarta, ugyanis az évek alatt már több ilyen teszten is részt vett, és minden alkalommal „feladta a reményt”. Végül mindkét szülőnél elvégezték a vizsgálatot, az eredmények pedig Melissa gyerekei, vagyis az eddig ismeretlen unokáik DNS-ével mutattak egyezést.

Kiderült, hogy Melissa mindvégig Fort Worth-ben élt Melanie Walden néven, és fogalma sem volt róla, hogy az igazi családja keresi.

 „51 éve keresem a lányom”

Innentől felgyorsultak az események: Melissa testvérei, a 48 éves Rebecca, a 47 éves Victoria, a 45 éves Sharon és a 42 éves Jeff a közösségi médiában rátaláltak a nővérükre, és rábeszélték egy találkozóra. Amikor Melissa először kapott üzenetet a Facebookon édesapjától, a 73 éves Jeffrie Highsmith-től, azt hitte, az egész csak átverés. „Az apám üzenetet küldött a Messengeren, az írta: tudod, 51 éve keresem a lányom” – mesélte.

Hálaadás ünnepén sor kerülhetett az első találkozóra, amelyen Melissa a szüleivel együtt néhány testvérét is fél évszázad után ölelhette magához. A szülők számára kiderült, hogy elveszettnek hitt lányuk végig Fort Worth-ben élt, mindössze tíz perc távolságra tőlük. „Hálaadás estéjén együtt kávéztunk, ránéztem és tudtam, hogy ő az. Tudtam” – így nyilatkozott a FoxNews-nak Melissa öccse, Jeff, aki már nővére elrablása után született.

A férfi azt mondta, nem tudta levenni a szemét nővéréről, aki szerinte ugyanúgy néz ki, mint az édesanyjuk. „Az anyám mindent megtett, amit szűkös lehetőségei megengedtek. Nem kockáztathatta meg, hogy kirúgják. Megbízott egy olyan személyben, aki azt mondta, gondját viseli a gyermekének” – fogalmazott Sharon, Melissa húga.

Hangsúlyozta, anyja ötven évig bűntudattal élt, azt is el kellett viselnie, hogy a környezete és az ország azzal vádolta, bántotta vagy megölte a saját kisbabáját.

Hiányzott a boldog gyermekkor

Melissa úgy fogalmazott, nem adatott meg neki a boldog gyermekkor. A nővel, akit az anyjának hitt, nem volt közeli kapcsolata. Dühös rá most, hogy kiderült az igazság, már nem is beszélnek egymással. „Nem mehettem ki játszani, mindig rejtegetett. Azt mondta, azért, mert otthon születtem, és agysérülést szenvedtem” – mesélte a nő, aki tinédzserként el is szökött otthonról, és egy ideig az utcán élt. 

Azzal, hogy a család egymásra talált, Texas egyik legrégebbi gyermekelrablási ügye oldódott meg, viszont a történetben vannak még elvarratlan szálak. Például azt nem tudni egyelőre, hogy Melissa elrablója ugyanaz az asszony-e, mint aki felnevelte. Ennek kiderítése a rendőrségre vár. Kérdés, hogy a gyermek elrablóját felelősségre lehet-e vonni több mint ötven évvel az események után. A válasz valószínűleg a nem, ugyanis a gyermekrablási ügy évtizedekkel ezelőtt, a texasi törvények szerint 20 évvel Melissa 18. születésnapja után elévült, ugyanakkor a Forth Worth-i rendőrség kijelentette: mindent megtesznek azért, hogy a részleteket felderítsék.

Kép
Melissa Highsmith szüleivel
Képek forrása: WE FOUND MELISSA Facebook csoport

„Imáinknak köszönhetjük”

A Highsmith család 2018-ban egy Facebook-oldalt is létrehozott, hogy minél nagyobb közösséghez eljusson Melissa eltűnésének története. Sikeres egymásra találásuk hírével az elmúlt hetekben tele volt az amerikai sajtó, sorra adták az interjúkat. A WE FOUND MELISSA!!! (Megtaláltuk Melissát – a szerk.) közösségi oldalukat mostanra közel 10 ezren követik, sorra érkeznek a gratuláló, együttérző, hálaadó bejegyzések. De nemcsak az Egyesült Államokból, hanem Kanadából, Spanyol- vagy Németországból is.

„Mindenért Istennek adunk hálát. Hívők vagyunk, hisszük, hogy mindezt az imáinknak köszönhetjük” – vallja Jeff, Melissa öccse.


„Meg kell csípnem magam, hogy tudjam, ébren vagyok, nem álmodom. Nem tudom leírni, mit érzek. Nem gondoltam, hogy valaha még látni fogom” – ezt pedig Alta, az édesanya mondta könnyek között az interjúkban. Az idős asszonynak az fáj a legjobban, hogy a lánya sohasem tapasztalta meg a szeretetet nevelőanyjától.

A család mindenkinek, aki eltűnt hozzátartozója után kutat, azt tanácsolja, soha ne adják föl a reményt. Az 53 éves Melissa alig várja, hogy minden családtagjával találkozzon. „Hozzá kell szoknom, hogy ilyen nagy családom van, miközben eddig egy rokonom sem volt” – mondta. Mostantól újra eredeti keresztnevét szeretné használni, azt is tervezi, hogy újra hozzámegy a férjéhez, hogy apja kísérhesse az oltárhoz. „A hetedik mennyországban vagyok… Ez egy csoda” – fogalmazott egy tévéinterjúban.

Források:

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti