Ahol a család minden tagjára gondoltak – Ma nyílik a városligeti Nagyjátszótér

Összesen hét új játszótér kap helyet a megújuló városligeti parkban a Liget Budapest Projekt keretében. A Nagyjátszóteret már ezen a hétvégén birtokba vehetik kicsik és nagyok. A gyermekbirodalomban minden korosztály számára külön csúszdarendszereket építettek, fészek-, kör-, mérleg- és függőhintákat, kötélpályákat, forgójátékokat, egyéni és páros rugós játékokat, trambulinokat, többféle homokozót és vizes játékokat is telepítettek. Budapest legkorszerűbb játszóteréről, és a Liget Projekt további attrakcióiról a Városliget Zrt. vezérigazgatóját, dr. Gyorgyevics Benedeket kérdeztük.

– A ligetbudapest.hu oldalon az áll, hogy család- és gyermekbarát Városligetet építenek. Mit jelent ez pontosan?

– A Városliget családbarát fejlesztéseinek keretében elkészült Budapest egyik legnagyobb, de egész biztosan a legizgalmasabb játszótere, amely minden korosztály számára úgy nyújt valami különlegeset, hogy a képességeit is fejleszti, mindezt biztonságos körülmények között. A Nagyjátszótér központi eleme és egyben legnagyobb attrakciója egy háromszintes, hatalmas léggömb alakú mászóka, amelyet Szinyei Merse Pál Léghajó című festménye inspirált.

– A Nagyjátszótér tervezési munkálataiba az építész-szakembereken kívül gyermekpszichológusokat, gyógypedagógusokat is bevontak. Miért volt rájuk szükség? Laikusként azt gondolnám, hogy ha külföldön már amúgy is létezett sok modern játszótér, kis túlzással, csak le kellett volna másolni azokat…

– A skandináv országokban és Németországban vannak olyan játszóterek, amelyek részleteiben hasonló színvonalúak, számos eszközt a világszínvonalú Berliner eszközgyártó készített. Ugyanakkor ismereteink szerint olyan összetett, gyerekeknek épített játszótér, amelyik minden korosztályra fókuszál, kalandpark-jellegű elemekkel is bír, és tervezésekor hangsúlyos szempont volt az inklúzió, nincs másik Európában térítésmentesen. Nagy hangsúlyt fektettünk az akadálymentesítésre és az érzékenyítésre: számos integrált játszóeszközt is telepítettünk a parkrészbe, amelyeket akadálymentesen lehet megközelíteni, hogy a különböző fogyatékossággal élő és a speciális nevelési igényű gyerekek is együtt tudjanak játszani ép társaikkal. Ezért is vontunk be már a tervezési szakaszban speciális tudású szakembereket, hogy egy modern, integrált játszóbirodalom jöjjön létre.

– 2019-ben ön szerint mit várnak el a szülők, és mit a gyerekek egy játszótértől?

– Elsősorban a biztonságos és önfeledt játék feltételeit. Ennek érdekében a területet egy másfél méter magas, egyedi tervezésű kerítés védi, amelyen öt bejáratot alakítottak ki. A játszótér szerkezetét úgy tervezték, hogy a legkisebbek egy védett belső körben játszhatnak, miközben a szüleik kényelmes ülőalkalmatosságokon követhetik a gyerekek mozgását. A külső részek felé haladva pedig a nagyobb gyerekek számára találhatóak attrakciók. Más, ingyenesen használható játszóterekhez képest a városligeti Nagyjátszótéren animátorok fogják a biztonságos játékot és a családok eligazodását segíteni.

Másodsorban fontos elvárás, hogy a játékok fejlesszék is a gyerekek képességeit. A tervezők ezért nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy teret engedjenek a szabad játéknak, a játszótér kialakításával és eszközeivel inspirálják a gyerekek alkotóenergiáit. A kisebbek homokos játszórészében például előásható őskori régészeti leleteket imitáló fosszíliamásolatok ösztönöznek a játékos tanulásra.

Kép

 

A megújuló Városligetben összesen hét játszótér várja majd a családokat:

- A Vakok Kertjében már helyet kapott egy speciális játékokkal felszerelt játszótér.
- A Nagyjátszótér mellett lesz egy 1 000 m2-es terep-játszótér, amely elsősorban a nagyobb iskolások számára kínál különleges ügyességi-mozgási lehetőségeket: pl. pump-track pálya, mászófal.
- A városligeti tájépítészeti megújítás további ütemeiben a KRESZ-park területén egy közlekedési tematikájú játszótér lesz.
- A Magyar Zene Háza szomszédságában egy speciális, zenei tematikára épülő játszóteret alakítanak ki, ahol több hangképző játékot is kipróbálhatnak a kicsik és a nagyok is.
- A visszatérő Páva-szigeten a meglévő játszóteret felújítják, és új, tematikus elemekkel bővítik.
- Az Új Nemzeti Galéria szomszédságában pedig egy családi kutyás játszóteret is kialakítanak.

– Szokott a kisfiaival játszóterezni? Édesapaként a Nagyjátszótér mely fejlesztéseinek örül kifejezetten?

–  Természetesen. Nehéz kiemelni akár csak egyet is, hiszen az összesen mintegy 50 játszóelemet úgy válogattuk össze, hogy korosztályonként csoportosítva megfelelően fejlesszék a gyerekek képességeit. Amit mindenképpen kiemelnék, hogy nagy figyelmet fordítottunk a kismamákra, a baba-mama hintával akár már a pár hónapos csöppségek is kipróbálhatják a ringatózás nyugtató élményét, és a parkrészben nyugodt, szoptatásra alkalmas részeket is elkülönítettünk, ahol pelenkázni is lehet.

–  Milyen tervük van az állagmegóvásra? Ki lehet védeni a vandalizmust, a rongálást, hogy ne csúfítsák graffitik a létesítményeket?

– Nagy hangsúlyt fektettünk a parkrész fenntartására, a kollegáink már a tervezési szakaszban komoly üzemeltetési koncepciót és tervet állítottak össze. Folyamatos és intenzív karbantartás fogja jellemezni a Nagyjátszóteret, a zárást követően pedig mindennap felkészítik a parkrészt a következő nyitásra.

– Többen aggódnak a városligeti fejlesztések kapcsán a zöld területekért. Sok fát kellett „beáldozni” a Nagyjátszótérért?

– Egyetlen egészséges fát sem kellett eltávolítani a Nagyjátszótér építése miatt, főleg, hogy nagyrészt leburkolt területeken dolgoztunk, a zöldet érintő részeken pedig nagy gondossággal óvtuk a növényzetet a munkálatok ideje alatt. Ugyanakkor nagyon fontos megjegyezni, hogy az érintett terület növényzetét teljesen rehabilitáltuk.

 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti