Kékfestőtől a nejlon otthonkáig – Családi élmény az óbudai Goldberger Textilipari Gyűjtemény

Itt a nyár, és a különféle táborok közötti szünidőt a leleményes szülő jól időzített szabadságokkal és a nagyszülők bevetésével igyekszik minőségivé tenni a gyermekei számára. Szerencsére a főváros is tartogat olyan programokat, amelyek segítenek átvészelni a hőhullámokat.

A múzeumok kellemesen hűvös terében gyakran nagyszerű múzeumpedagógiai foglalkozások várják a gyerekkel érkező látogatókat. Az óbudai Goldberger Textilipari Gyűjtemény amellett, hogy az ország egyik leginkább gyerekbarát múzeuma, minden korosztály számára tartogat izgalmas újdonságokat. Az intézmény helyszínéből adódóan annak gyűjtőköre is adott: az egykori óbudai Goldberger textilgyár műemléki épületében 2013-óta látogatható a korábban hányatott sorsú Textil- és Ruhaipari Múzeum anyagából összeállított állandó kiállítás. A Goldberger család már a 18. században kékfestőüzemet alapított Óbudán, majd a következő évszázadok alatt ebből nőtt ki az ország legnagyobb textilgyára, ami az 1948-ban bekövetkezett államosításig virágzó üzletként működött.

A kiállítás a gyár fejlődésének kronológiája szerint mutatja be a textilkészítés- és megmunkálás egyre fejlődő módszereit és változatait, hogy teremről teremre haladva egyre jobban megismerjük a ruhaipar rejtelmeit. Ki gondolná, mennyi különböző, kreatívan megálmodott szerkezet szövi, festi és varrja a szálakat, míg az alapanyagokból a boltok polcaira kerülő, kész darabok lesznek! Az első helyiség például a kékfestő anyagok készítésének hagyományait mutatja be elképesztően szemléletesen.

Ahelyett, hogy a kiállítótér tárlóiban különböző mintájú kékfestő textileket helyeztek volna el, inkább az egész termet egy interaktív csodák palotájaként tervezték meg.

Láthatunk életnagyságú festőmedencét, a festéshez szükséges kémiai anyagokat kis üvegcsékben, valamint eszközök és nyomóminták sokaságát. Az egész múzeumra jellemző, hogy tele van játékos hands-on eszközökkel, vagyis kipróbálható, kézbe vehető tárgyakkal, amelyek tapasztalati úton segítenek közelebb vinni a látogatót a kiállítás tárgyához, témájához. Készíthetünk kékfestő pecsétekkel telenyomott papírlapot, később pedig saját ízlésünk szerint állíthatunk össze egy divatos szettet megadott minták és fazonok tetszőleges kombinációját felhasználva.

A textilgyártás érdekességei mellett divattörténeti gyorstalpaló is ez, illetve az ipar üzleti oldala is fel-felvillan, ahogy végighaladunk a termeken. A Goldberger gyár ugyanis a két világháború között, Goldberger Leó vezetésével különleges kelméi révén világhírű céggé és márkává nőtte ki magát. A brandépítésre legalább olyan hangsúlyt fektettek ekkoriban, mint a minőségi termékek előállítására, így a „Goldberger” név világszerte fogalommá vált. A kiállítás utolsó részlege azt mutatja be, miként működött a textilgyár az államosítása utáni, tervutasításos rendszerben, és itt bizony markánsan érződik mind a kvalitásbeli, mind a gazdasági hanyatlás.

A gyűjtemény önállóan is felfedezhető, hiszen a rengeteg interaktív elem már önmagában is érdekessé, a gyerekek számára pedig kifejezetten izgalmas kalanddá varázsolja a tárlatot.

Az intézményben emellett zsúrok megtartására is lehetőség van, ahol a kötelező tortázás és ünneplés mellett a gyűjteményben dolgozó múzeumpedagógusok foglalkozás keretében ismertetik meg játékos formában a kiállítás anyagát a gyerekekkel. A felnőttek számára is változatos, kreatív programok miatt is érdemes figyelemmel követni a múzeum honlapját.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti