Oláh Zsanett: „Tanuljuk meg újra, milyen fontos észrevenni, megdicsérni a jó teljesítményeket”

Idén is folytatódik a Highlights of Hungary, amely az ország legszeretnivalóbb, legizgalmasabb és legelismerésreméltóbb kezdeményezéseit és vállalkozásait díjazza és mutatja be a nagyközönségnek. És már tudjuk azt is, kik a projekt új nagykövetei, akik között olyan kiválóságokat köszönthetünk, mint Pál István Szalonna népzenész, a Magyar Állami Népi Együttes Művészeti vezetője, Prima Primissima Közönségdíjas és Érdemes művész. Szalonnával, valamint a Highlights of Hungary ügyvezetőjével, Oláh Zsanett-tel beszélgettem erről az igazán különleges, értékteremtő kezdeményezésről.

Pál István Szalonna és Oláh Zsanett - Kép: Highlights of Hungary /Képmás-kollázs
Pál István Szalonna és Oláh Zsanett - Kép: Highlights of Hungary /Képmás-kollázs

Honnan indult a kezdeményezés, mi volt az alapgondolata, és hová fejlődött tovább az évek alatt?

Oláh Zsanett: Idén immár 10. évadát indítottuk el a Highlights of Hungary kezdeményezésnek, amelynek alapkoncepciója a mai napig ugyanaz: elismerni és díjazni az emberi kiválóságot, annak minden formájában, kategorizálás nélkül. A Highlights of Hungary hagyományai szerint nincsenek kategóriák, ám ez nem jelenti azt, hogy a jelöltek között ne képviseltetnék magukat a legkülönfélébb területek: civil szervezetek, sportolók, üzleti, tudományos és kulturális eredmények is felkerülnek évről évre a jelöltlistára.

A nagyköveteink szabadon jelölhetnek személyt, szervezetet vagy akár alkotást is, ha úgy ítélik meg, hogy az egyezik a kezdeményezés vezérelvével, a „Hass, alkoss, gyarapíts!” gondolatával.

Amikor 2020-ban Böszörményi-Nagy Gergővel csatlakoztunk a projekthez, az alapkoncepción nem változtattunk, csupán további gondolatokkal színesítettük. A célunk az volt, hogy minél több embert érjünk el, és kiszélesítsük, megerősítsük az elismerés kultúráját.

A projekt egyik kulcseleme a nagykövetek megválasztása, akik aztán felkutatják a jelölteket. Milyen követelményeket támasztotok velük szemben? Kiből válhat nagykövet?

Oláh Zsanett: Az eseménysorozat első állomása és egyben egyik legfontosabb pillanata a Highlights of Hungary nagyköveteinek kiválasztása. Segítségükkel évről évre olyan kiemelkedő történeteket és kiváló teljesítményeket ismerhetünk meg, amelyek példaértékűek, szemléletformálóak, egyben közösségépítők. A Highlights of Hungary három alapértéke: a hazaszeretet, a lokálpatriotizmus és a kiválóság. A tavalyi évad iránti hatalmas érdeklődést is annak köszönhettük, hogy remek nagyköveteink voltak, akik amellett, hogy a saját területükön – legyen az sport, művészet, gazdasági élet vagy gasztronómia – kimagaslóan sikeresek, azonosulni tudtak a Highlights of Hungary értékeivel és fő célkitűzésével, az elismerés kultúrájának népszerűsítésével.

Szerencsére az előző évekhez hasonlóan idén is fantasztikus nagykövet-csapatot sikerült összeállítanunk. Mindig az a cél lebeg a szemünk előtt, hogy minél nagyobbat merítsünk, ezért a nagyköveteket, akárcsak a jelölteket, szintén kategóriák nélkül, az élet minden területéről választjuk ki, mert hisszük, hogy akkor lesz igazán színes a jelöltlista, ha a nagyköveteink szakmailag a legkülönfélébb területeket fedik le. Ebben még az országhatárok sem jelentenek akadályt, a keresést az egész Kárpát-medencére kiterjesztettük.

A Highlights of Hungary tulajdonképpen egy eseménysorozat. Hogyan épülnek egymásra az egyes fázisok?

Oláh Zsanett: A szervezetnek tíz hivatalos nagykövete van, miután sikeresen kiválasztottuk őket, elindul a bemutatásuk. Nagyköveteink folyamatosan gyűjtik a kiválóságokat, akikre majd lehet szavazni közönségdíjasként, és a közönségtől is várjuk a jelöltajánlásokat. Bárki felhívhatja a nagyköveteink figyelmét azokra a személyekre és vállalkozásokra, akik és amelyek tevékenységükkel példaértékűvé válhatnak mások előtt. A közönség aktív részese az eseményeknek, a közönségdíj győztesét is ők választhatják ki, így tulajdonképpen ők is a mi nagyköveteink. Tavaly például nagyon sok olyan jelölt került fel a listára, akiket a nagyközönség ajánlott. Az eseménysorozat megkoronázása a gálaesemény, amelyen kihirdetjük, hogy az adott évben mely személyek, vállalkozások vagy társadalmi kezdeményezések kapják a Highlights of Hungary elismerését.

Idén az előző évekhez képest egy új elem is beépült a kommunikációs tevékenységünkbe: a mindennapi elismerés kampánya.

Ettől az új elemtől azt reméljük, hogy még szélesebb körben el tudjuk terjeszteni a Highlights of Hungary által képviselt értékeket, illetve hogy magát a projektet, annak célját minél több emberrel megismertethetjük. A mindennapi elismerés kampányában arra kérjük a nagyközönséget, hogy küldjenek videót vagy fotót, dokumentálják és osszák meg velünk a leghétköznapibb eseteket, amelyekben valaki – akár egy személy vagy egy csoport – elnyerte az elismerésüket. Ezt azért tartjuk fontosnak, mert elismerésből sosem elég, és mert ez jelenti ennek az egész mozgalomnak a velejét.

A nagykövetek ajánlanak, a közönségszavazatok beérkeznek, majd a nagykövetek döntik el végül, az utóbbiak közül kit emelnek be a jelöltlistára?

Oláh Zsanett: Igen, ez pontosan így van. Minden nagykövetnek 5-5 jelöltje lehet, akik érkezhetnek saját merítésből, illetve a nagyközönség által ajánlott projektekből. Ezekből választja ki a nagykövet a végső ötöt.

Mennyire van a nagykövetek keze megkötve? Miben és hogyan segítitek őket?

Oláh Zsanett: Iránymutatást kapnak, de a lényeg, hogy a jelölt a hármas értékrendnek – a hazaszeretet, lokálpatriotizmus és kiválóság hármasának – megfeleljen. Arra ösztönzünk minden nagykövetet, hogy egyrészt ne csak a saját területéről, szakmájából, hanem más szektorból is gyűjtsön jelölteket, és a Kárpát-medence egészében, a határon túli területekben is gondolkodjon. És persze az is fontos, hogy a jelölés ne legyen összeférhetetlen, vagyis ne saját családból jöjjön a jelölés.

Szalonna, te milyen érzésekkel fogadtad a nagyköveti felkérést? Van-e már a fejedben arra vonatkozóan elképzelés, milyen irányban indulsz el a jelöltek felkeresésére?

Pál István Szalonna: Nagyon megtisztelő, hogy ennek a fantasztikus csapatnak, ennek a nagyszerű projektnek a részese lehetek. Szerencsésnek mondhatom magam, mert amikor pár évvel ezelőtt a Highlights dala készült, én abban már hegedültem, és a díjkiosztó gálán is részt vettem, így az első pozitív élményeket már ott begyűjtöttem. Megható volt látni a sok csillogó szemet, azt, hogy a jelölteknek milyen fontos, hogy figyelnek rájuk, elismerik és támogatják őket. Abban a pillanatban éreztem, mennyire nagyszerű, hogy én is csatlakozhatok ehhez a csapathoz.

Természetesen a felkérés óta én is elkezdtem nézelődni, nyitott szemmel járni, ki az, akit én javasolnék, ki az, aki mellett szívvel-lélekkel korteskedni tudnék. Mivel az volt a kérés felém és a többi nagykövet felé, hogy ne a saját szakterületünkből merítsünk elsősorban ihletet, azt kutatom, hogy kikben látom meg a Highlights of Hungary alapértékeit, attól függetlenül, milyen területen tevékenykednek. Az a cél vezérel, hogy visszaadhassam mindazt a szeretetet és figyelmet, amit én kapok másoktól. A határon túl és Magyarországon belül is nyitott szívvel keresem azokat az embereket, akik az én delegáltjaim lehetnek.

Csodálatosnak tartom azt is, hogy a nagykövetek ugyancsak egy nagyon széles palettáról érkeztek, így tulajdonképpen a teljes nemzeti értéktárat képviselik.

Zsanett, mi a tapasztalat, a listára felkerült, kiválasztott jelöltek mennyire tartják a kapcsolatot veletek, a nagykövetekkel és egymással? Létrejön olyan közösség, ami később sem bomlik fel?

Oláh Zsanett: A Highlights of Hungary esetében nemcsak egy díjról van szó, hanem arról is, hogy példaképeket állítsunk a fiatalok számára, és arról, hogy egyfajta közösség kovácsolódjon a kreatív és tehetséges emberekből. Ősszel és tavasszal Highlights of Hungary-eseményeket szervezünk, ahova a jelölteket, a nagyköveteket és a támogatókat is meghívjuk. Az évről évre bővülő „highlights” közösség tagjai egymást is segítik, inspirálják. Nagyon sikeresek az iskolai roadshow-k is, amikor közép- és általános iskolákba megyünk el a jelöltekkel, követekkel. Személyes tapasztalataim is azt mutatják, milyen fontos, hogy meggyőző példákkal bizonyítsuk: igenis sikeressé válhatunk a Kárpát-medencében is. Amikor megkérdezzük a gyerekeket, hogy szerintük miért válhatott sikeressé a hozzájuk ellátogató példakép, aki talán maga is pont abba az iskolába járt, vagy legalábbis arról a vidékről származik, akkor a csillogó szemű diákok maguktól sorolják fel a legfontosabb feltételeket: bátorság, kitartás, kreativitás.

De legalább ilyen lényeges eleme a kezdeményezésnek, hogy megerősítsük az elismerés kultúráját. Tanuljuk meg újra, milyen fontos észrevenni, megdicsérni a jó teljesítményeket.

10 éve érkeznek a jelölések, jelöltek. Érnek még benneteket meglepetések? Találkoztok még olyan jelöltekkel, akik láttán leesik az állatok?

Oláh Zsanett: Minden évben van olyan történet, ami egészen a szívünkig hatol vagy az elménket emeli fel. Ott van például az a tini srác, Fehérvári Donát, aki a Legónak csocsóasztalt tervezett és a cég olyannyira megkedvelte a tervét, hogy úgy döntött, világszerte forgalomba hozza, vagy annak az idős férfinak, Cseuz Lászlónak a teljesítménye, aki kerékpárral jutott el az olimpia helyszínére, és több ezer kilométert biciklizett. Rengeteg csodálatra méltó teljesítményt látunk, és már most nagyon kíváncsi vagyok, hogy az idei évben mi az, ami leginkább jellemezni fogja az ötvenes listát. De érdemes böngészni a Highlights of Hungary weboldalán az elmúlt évek jelöltjeit, sok-sok kincset lehet ott találni, mindegyiktől egytől egyig jobb lesz körülöttünk a világ.

Mennyire nehéz összeállítani, leszűkíteni, kiválogatni az ötvenes listát a sok tehetséges jelölt közül?

A kiválasztás egyik fontos kritériuma, hogy az adott projektnek legyen adott évre vonatkozó relevanciája, például abban az adott évben érjen el valamilyen fontos mérföldkövet. Rengeteg jó kezdeményezés van, de az jelentősen leszűkíti a listát, hogy erre az évre vonatkozó teljesítményt kell felmutatni. Az a tapasztalatunk, hogy az ötvenes lista kerek, és nem nagyon marad hiányérzetünk.

Szalonna, a Highlights of Hungary nagyköveteként és művészként miért tartod fontosnak az elismerés kultúrájának erősítését?

Pál István Szalonna: Senki sem az elismerésért csinálja, de az mindenkinek nagyon jólesik. Szükség van a simogató kézre, az elismerés kultúrájának a növelésére. Vegyük észre, hány fantasztikus ember él körülöttünk, aki nagyszerű dolgot csinál, és azért kel fel reggelente, hogy kicsit jobbá tegye a saját, a családja életét és a világot. Ha ezt a fajta kultúrát terjeszteni tudjuk, akkor én azt hiszem, az ténylegesen előre visz. Muzsikusként, művészként tudom, hogy a legnagyobb fáradtságban is elég öt kézcsapás, amit már tapsnak nevezhetünk, hogy átlendítsen a legnehezebb és legfárasztóbb pillanatokon.

Észrevenni, néhány kedves szót szólni, elismerni egymást a mai világban talán az egyik legfontosabb dolog.

Egy percre megállni. és őszintén örülni egymás sikereinek. Gyerekkorom óta színpadon állva sokszor adott erőt egy-egy támogató pillanat. Az erőt az adta, hogy valaki észrevett. Magam is igyekszem ezeket az apró elismeréseket továbbadni, hogy egy szebb világ felé nyissuk az emberek lelkét!

Oláh Zsanett: Az ötvenes lista mindig csupa jó hír, és ha valamikor, akkor most különösen szükségünk van arra, hogy észrevegyük a jót. A jelöltlistán túl a mindennapi kampányunknak is az a fő üzenete, hogy rengeteg apró dolog van az életben, ami elismerésre méltó. Millió jó dolog van körülöttünk, csak észre kell venni!

Szalonna gondolatához kapcsolódva még azt is fontosnak tartom, hogy azon túl, hogy az elismerés mindenkinek jólesik, megerősítést is ad. A jelöltlistában mindig nagyon sok olyan szakmabeli van, akinek a kiválósága a környezete számára már teljesen természetes és magától értetődő. Ott van például a vidéki iskolában tanító angoltanárnő, Tóthné Bán Gyöngyi, aki teljesen egyedi módon viszi közel a gyerekekhez az angol nyelvet, elsősorban az elköteleződésének, a hitvallásának és a kreativitásának köszönhetően – mindezt egy állami vidéki általános iskolában! A jelölés és a díj egyfajta megerősítés volt számára, hogy a munkájának értéke van, és amit csinál, az kiváló dolog. Az ő példája is azt mutatja, hogy igenis érdemes kiválóan végezni a feladatainkat.

Támogatott tartalom.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti