A szíve vitte el – a fiatalon elhunyt focista, Hegedüs Viktor Marcell emlékét alapítvány őrzi

Non-compact cardiomyopathia. Így nevezik azt a szívizom-rendellenességet, amelyben az a 18 éves zalaegerszegi futballista szenvedett, aki tavaly nyáron a focipályán, edzés közben esett össze. Életét már nem tudták megmenteni. Hegedüs Viktor Marcell egészségesen élt, semmilyen előjele, tünete nem volt a betegségének. A tragédia ugyanakkor elkerülhető lett volna, ha kiszűrik a ritka szívrendellenességét. Ám ehhez szív MR-vizsgálatra lett volna szüksége, ami Magyarországon nem része a kötelező sportorvosi protokollnak, csak gyanú esetén végzik el. Az emlékére létrehozott alapítvány a rászoruló gyerekeken is segítene, hogy hozzájussanak ehhez a szűrési lehetőséghez, de elsősorban a szülők figyelmét szeretné felhívni arra: megelőzhetők a hasonló tragédiák.

Hegedüs Viktor Marcell
Hegedüs Viktor Marcell - Kép: HVM Alapítvány

2021. június 21-én súlyos tragédia történt Zalaegerszegen. Az Andráshida SC 18 éves igazolt játékosa, Hegedüs Viktor Marcell az első alapozó fociedzés közben rosszul lett, és összeesett a pályán. Társai azonnal megkezdték az újraélesztését, valamint a defibrillátor használatát, a mentők is hamar a helyszínen voltak, de Viktort már ők sem tudták visszahozni az életbe.

18 és fél év adatott meg neki, s a családi házuk közvetlen szomszédságában lévő focipályán vesztette életét.

Ami különösen fájó: most is élhetne még, ha egy speciális szűrővizsgálattal időben megállapítják szívrendellenességét. Viktor ugyanis non-compact cardiomyopathiában szenvedett, de mindezt a családja csak a halála után tudta meg az orvosoktól.

Szívizombetegség

A non-compact cardiomyopahtia egy szívizombetegség, lényege, hogy a szív fejlődése során a bal szívkamra izomfejlődése „megakad”, ezáltal csökken a szív pumpafunkciója, az összehúzódás ereje. Ez egy fejlődési rendellenesség, genetikai betegség, azaz magzati korban alakul ki.  Enyhe és súlyosabb formái is vannak.

Az amatőr és a profi sportolóknak rendszeresen kötelező sportorvosi vizsgálatokon részt venniük. Így volt ez az NB III-ban játszó Viktor esetében is. „Sem a normál szűrővizsgálatokon, sem a sportorvosi vizsgálaton soha nem szűrtek ki semmi ilyesmit. Igazolt sportoló volt, részt is vett minden orvosi vizsgálaton” – magyarázza kérdésemre Toplak Tímea, aki Vajda Szilviával, Viktor édesanyjával közösen a fiú emlékének ápolására és a sokoldalúan talentumok támogatására, valamint figyelemfelhívási céllal alapítványt hozott létre.

Ez a Hegedüs Viktor Marcell Emlékére Alapítvány – a sokszínű tehetségekért.

Foci, néptánc, sakk

„Azt gondolom, szülőként mindenki kiegyezne egy ilyen gyerekkel. Jól tanult, sportolt, és ami ezeknél fontosabb, emberként is nagyon tisztelettudó volt. Kifejezetten egészségesen élt, odafigyelt a táplálkozására, sokat sportolt, soha nem dohányzott, nem voltak káros szenvedélyei” – mesél Viktorról az alapítvány kuratóriumi elnöke.
Nem csak a futballban volt tehetséges, a Zalai Táncegyüttesben néptáncolt, amellyel a Fölszállott a páva televíziós tehetségkutató döntőjéig is eljutott. Korábban sakkozott, és állandó résztvevője volt a diákolimpiáknak. 2013-ban lehetősége nyílt Polgár Judit nemzetközi sakknagymesterrel, sakkolimpiai bajnokkal játszani száztáblás szimultán keretében, ekkor tiszteletbeli sakknagykövet címet kapott. Később játszhatott Polgár Zsuzsával, valamint példaképével, Lékó Péterrel is. 2020-tól pedig gyerekeket oktatott, amit a járvány alatt online is folytatott.

Kép
Hegedüs Viktor Marcell
Hegedüs Viktor Marcell - Kép: HVM Alapítvány

Az emlékére létrehozott alapítványt múlt ősszel jegyezték be. Minden évben szeretnének egy Viktorhoz hasonlóan sokoldalú, tehetséges fiatalt anyagilag támogatni. Pár héten belül felkerül az alapítvány oldalára az első pályázat, amelyre a környékbeli fiatalok jelentkezhetnek majd.

De itt nem állnak meg, ugyanis kiemelt céljuk az is, hogy felhívják a sportoló gyerekek szüleinek figyelmét a szűrési lehetőségekre.

A szív MR-vizsgálat lenne a megoldás

Sajnos a non-compact cardiomyopathia esete nem olyan egyszerű, hogy valaki időpontot kér, besétál a kórházba, és elvégzik a vizsgálatot. A betegség ugyanis csak szív MR-rel (mágneses rezonancia) mutatható ki. A rendellenesség ráadásul olyan ritka, hogy a szűrése nem indokolt. „A rutin sportorvosi vizsgálat során végzett EKG felvetheti szívizombetegség gyanúját, amelyet az ultrahang megerősíthet, csak ezt követően indokolt az MR-vizsgálat” – írta kérdésünkre dr. Ablonczy László, a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet (GOKVI), Gyermekszív Központ osztályvezető főorvosa. Ha indokolt, akkor államilag támogatott formában elvégezhető a vizsgálat.

„Ha viszont nem látják indokoltnak, akkor magánúton 200 ezer forintba is kerülhet” – tudom meg Toplak Tímeától. „Persze, ha a gyerek élete vagy a sportolói karrierje a tét, ez sem elérhetetlen összeg. De mi azoknak szeretnénk a későbbiekben segíteni, akik nem engedhetik meg maguknak” – teszi hozzá.

Az egész hazai sportorvosi rendszer megreformálását nem tartják reális célnak az alapítványnál. „Arra, hogy minden sportoló gyereket alávessenek ennek a vizsgálatnak, biztosan nincsen forrás. De el tudnék képzelni egy kérdőíves kikérdezést a sportorvosnál, ami nem jelent pluszköltséget. Például a családi előzményekre kellene rákérdezni, és esetleg a szülők figyelmét felhívni, hogy milyen célzott vizsgálatokkal tudnának egy hasonló tragédiát megelőzni” – magyarázza Tímea. „Úgy tudom, hogy ennek a vizsgálatnak a kiértékelése komoly orvosszakmai hátteret kíván. Hosszú várólista van rá az állami kórházakban, és kifejezetten akkor végzik, ha valami komoly gyanú merül fel” – folytatja.

Kizárt a versenysport

„A versenysporttal a szívizombetegség általában nem egyeztethető össze, esetleg egy-egy ritka esetben, ha csak enyhe rendellenességről beszélünk. Gyermekkorban nem igazán ismerik fel, ugyanis kezdetben csak ritkán okoz tünetet. Pontos diagnózist csak a szív MR ad, viszont, ha ezt még korai életkorban csinálják, nem biztos, hogy kimutatja” – közölte dr. Ablonczy László. Budapesten, a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézetben külön szívizombetegség-ambulancia működik gyermekek számára.

Viktor januárban ünnepelte volna a 19. születésnapját. Ha még köztünk lenne, épp a tavaszi érettségire készülhetne…

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti