A tartásdíj sokszor fegyver a szülők közti háborúban – Közel százezer gyerek nem kapja meg az őt illető tartásdíjat

2022. január elsejétől egy új törvényjavaslat értelmében minden egyszülős család jogosulttá válhat a korábban szociális helyzethez kötött, megelőlegezett tartásdíjra, amelynek felső határa több mint háromszorosára emelkedhet. Azáltal pedig, hogy az összeget folyósító állam magára vállalja a nem fizetett tartásdíj behajtását, nagy terhet vesz le a gyereket nevelő szülők válláról, akiknek addig maguknak kellett intézkedniük.

tartásdíj
Kép: Pexels / Lena Shekhovtsova

„Az érintett gyerekek negyede, körülbelül 90 ezer gyerek nem kapja meg az őt megillető tartásdíjat, azaz ennyi gyerekről nem gondoskodik megfelelően a másik szülő” – mondja Nagy Anna, az Egyszülős Központ vezetője.

Abban az esetben, ha az egyik szülő hat hónapon keresztül nem fizeti a tartásdíjat, a másik szülő tartásdíj-megelőlegezést kérhet az államtól, ennek azonban szigorúak a feltételei: csak akkor igényelhető, ha a család egy főre eső jövedelme kevesebb, mint 57 ezer forint. Tehát csupán a legszegényebbek kaphatják meg, 2017-ben például 8400 gyermek, holott egy 130 ezres fizetés is épp hogy csak a havi számlák befizetésére vagy egy albérlet fedezésére elég.

A törvényjavaslat révén jövő évtől minden család jogosulttá válhat a megelőlegezett tartásdíjra, melynek felső értéke 14 500 forintról a háromszorosára, 50 000-re nő, emellett fél év helyett már három hónap tartásdíj-elmaradás után igénybe vehető.

Évtizedekig tarthat a tartásdíj miatti pereskedés

Jelenleg a tartásdíj elmaradása esetén a gyermeket nevelő félnek kell utánajárnia a tartozás behajtásának, ám ennek menete igen hosszadalmas: a szülő először a bírósághoz fordul, majd a végrehajtóhoz. Ha ott sem jár sikerrel, a rendőrséget is be kell vonni, amit büntetőjogi eljárás követhet. Ezek külön-külön is két-három évig eltarthatnak, így megesik, hogy a gyerek betölti a 18-at, mire eredményre jutnak.

A hosszú procedúra miatt sokan inkább lemondanak a gyereküket megillető tartásdíjról. Így tett a lányát egyedül nevelő József is, aki ebből kifolyólag a láthatás szabályozását sem kérte. „El akartam kerülni az évekig tartó pereskedést, ami lelkileg is tönkreteszi az embert” – magyarázza. Exe viszont szinte semmiben sem támogatja és csak ritkán keresi közös gyereküket.

Az eljárást nehezítő körülmény, ha a tartásdíjat nem fizető szülő külföldön él és dolgozik vagy nincs bejelentve a munkahelyén. Orsolya volt férje maszekban taxizott, így nem tudták igazolni jövedelmét. Amikor aztán kiment hozzá a végrehajtó, kiderült, minden a barátnője nevén van, még a hűtő is, amit korábban Orsolya szülei vettek nekik. Itt meg is akadt a dolog, és az azóta eltelt 15 évben nem történt előrelépés. Judit lassan 12 éve küzd azért, hogy gyermeke apja tartásdíjat fizessen, a férfi már kétmillió forinttal tartozik. „A tárgyaláson elismerte, hogy iszik, és azzal magyarázkodott, hogy beteg, munkanélküli és semmi sincs a nevén. Elmarasztalták és próbára bocsájtották, ő pedig azt ígérte, hogy fizetni fog, de ebből azóta se láttunk egy forintot sem” – meséli a nő. Renáta gyerekének apja Németországban él. Az anya itthon megpróbálta elindítani az eljárást, de a végrehajtási díj majdnem akkora lett volna, mint maga az összeg, így ő is lemondott a tartásdíjról.

A szülők hozzáállásában is változás szükséges

A törvényjavaslat életbe lépésével az állam magára vállalja a tartásdíj behajtását.

Nagy Anna szerint ez növelheti a gyerektől külön élő szülő fizetési hajlandóságát. Ugyanakkor sok esetben a tartásdíj nem fizetése az anya és az apa közti háborúskodás egyik fegyvere. „Sokan azért nem járulnak hozzá a kiadásokhoz, mert azt hiszik, azzal a másik szülőt támogatják. A tartásdíj azonban nem egy bónusz, hanem a gyerek pénze” – hangsúlyozza az Egyszülős Központ vezetője. Nemfizetés esetén előfordul, hogy a gyerekkel élő szülő úgy dönt, nem engedi a látogatást, és egy végtelen játszma veszi kezdetét. Ilyenkor épp a gyerekeik érdekeiről feledkeznek meg, akik a legnagyobb elszenvedői lesznek a csatározásnak. Nagy Anna szerint a kulcsszó ebben az esetben a bölcsesség és az önfegyelem. „Ezekben a helyzetekben a szülő mindig tegye fel magának a kérdést, a döntésével jót tesz-e a gyerekének” – tanácsolja.

130 ezer gyerek életminősége javulhat

A tartásdíj mellett az árvaellátásban is változás várható. Ennek összege az elhunyt szülő nyugdíjának 30%-a, havonta átlagosan 41 ezer forint.

A törvényjavaslattal az árvaellátás minimuma 2022. január 1-től a duplájára, 24 250 forintról 50 000-re emelkedhet.

Magyarországon 55 ezer gyermek részesül árvaellátásban, nagy részük, körülbelül 42 ezer gyermek 50 ezer forintnál kevesebb támogatást kap. A jövő évi változások ezzel az ő életminőségükön is javíthatnak.  

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti