Párkeresés és szerelem online – beszélgetés Martin Kuglerrel, a katolikus párkereső alapítójával

A német katolikus online párkereső, a kathTreff.org elindítása úttörő tett volt a hívő emberek párra találása érdekében. A német weboldal magyar testvére, a párKatt is sok férfinek és nőnek segített már, hogy megtalálják életük párját. Természetes, hogy kíváncsiak vagyunk egy ilyen hasznos társadalmi kezdeményezés alapítójára. A személyes találkozásra Martin Kuglerrel egy budapesti konferencián nyílt lehetőségem, amelyet a családbarát Európa érdekében rendeztek.

Kép: Unsplash
Kép: Unsplash

Kép: Unsplash

– Miért látta fontosnak a kathTreff.org létrehozását?
– Sok olyan okos, szép és céltudatos embert láttam a környezetemben, akinek kihívást jelentett párt találni, olyan társat, akivel később összekötheti az életét. Beszélgetéseim során egyre inkább azt tapasztaltam, hogy ez szélesebb körben is nagy probléma. A társadalmunk egyre sokszínűbb, ebből fakadóan az élet fontos kérdéseire is nagyon eltérő válaszok születnek. Nem könnyű olyan emberekkel találkozni, akikkel hasonló vágyaink és elképzeléseink vannak a jövőről, a családról.

Azt gondolom, hogy a hit a legfontosabb közös alap egy párkapcsolatban. Ha ez jelen van, akkor könnyebb más különbségeket áthidalni, például egy kulturális különbséget, amennyiben a pár tagjai különböző országokból származnak.

A cathTreff.org-ot azért hoztuk létre 2005-ben Németországban, hogy egy olyan online találkozási felületet biztosítsunk katolikusoknak, ahol hasonló gondolkodású emberekkel ismerkedhetnek. Később ennek mintájára jött létre a magyarországi párKatt is.

– Jelenleg hány felhasználójuk van?
– Németországban jelenleg több mint háromezer. Ez a szám nem magas, ám ehhez képest jelentős az ebből házasságot is kötők aránya. Az oldal jelenleg tíz különböző nyelven érhető el.

– Mik lehetnek az előnyei és hátrányai az itteni megismerkedéseknek?
– Három előnyt szeretnék kiemelni: az első, hogy az internet a radikális esélyegyenlőség világa. Például egy nyitott lelkületű, kapcsolatokat könnyebben kialakító lánynak vagy fiúnak ugyanannyi esélye van, mint egy visszahúzódó, félénk embernek, mert e-mailen keresztül kommunikálnak.

A második a rugalmasság, időben és térben egyaránt. Mindenki szabadon eldöntheti, hogy mikor használja. Amikor egy esős, hideg téli estén az embernek nincs kedve kimozdulni otthonról, távol is lakik a várostól – mégis lehetősége van arra, hogy másokkal beszélgessen. Áthidalja a távolságot. A harmadik az információszerzés lehetősége arról, hogy megvan-e a másik emberrel a közös alapunk – anélkül, hogy furcsának tartsanak bennünket.

Egy párkapcsolat nemcsak a kölcsönös vonzalomra épül, hanem fontos az is, hogy a pár tagjai egyirányba nézzenek és haladjanak.

Például amikor elmegyünk egy klubba, nehéz kitalálni, hogy ki az, akivel hasonlóan gondolkodunk, kivel van meg az a közös alap, amire később a kapcsolatunkat építhetjük. Ha egy ilyen találkozásból később randi lesz, akkor is több időre van szükségünk, hogy erre a kérdésre választ találjunk. Senki sem teszi fel a legelső randin azt a kérdést, hogy például hány gyermeket szeretne a másik. Ez nevetséges lenne. De amikor rendelkezésre áll egy online profil, akkor elsőre sok mindent megtudhatunk a másik emberről: Hogyan képzeli el az életét öt év múlva? Mi az, ami fontos számára egy házasságban? Mi fontos neki egy családban?

Martin Kugler - Kép: Profimedia

 

A hátrányok pedig nem kifejezetten a cathTreff.org-ra, hanem összességében az internetes ismerkedésre vonatkoznak. A leggyakoribbat említeném: megvan az esélye annak, hogy a levelezéseken keresztül valaki szerelmes lesz, pedig még csak képeken látta a másik embert. Különösen fennáll ez a veszély, amikor két ember messze lakik egymástól, és csak hosszabb idő után tudnak személyesen találkozni. Amikor pedig találkoznak, annak ellenére, hogy nagyon jó embernek tartják egymást, nem éreznek vonzalmat. Ilyenkor nagyon csalódottak tudnak lenni. Éppen ezért mi azt tanácsoljuk azoknak, akik az oldalunkon keresztül ismerkednek, hogy mielőbb találkozzanak egymással. Amennyiben erre valamilyen okból nincs lehetőségük, az is sokat segíthet, ha telefonon vagy Skype-on keresztül beszélnek. Az már egy fokkal személyesebb. Egyébként igyekszünk sok hasznos tanácsot adni még az ismerkedni vágyóknak a weboldalon.

– A kathTreff.org tevékenysége másra is kiterjed?

– A weboldalunkat nemcsak párkeresők számára ajánljuk, hanem azoknak is, akik szeretnék jobban megérteni a keresztény értékrendre épülő párkapcsolatot, családot. Ami egyébként semmiben tér el attól, ahogyan ezekről a kérdésekről felmenőink vagy akár Arisztotelész is gondolkodott.

Ennek érdekében különféle tartalmakat ajánlunk az oldalra látogatónak. Ugyanakkor ahelyett, hogy odacsábítanánk őket, inkább arra biztatunk mindenkit, hogy ne töltsön el sok időt az oldalon. Ez persze üzleti szempontból nem jó, de nem ez motivál minket.

– Itt, nálunk azt tapasztalom az egyetemisták körében, hogy az online társkeresőkre mint utolsó esélyre tekintenek. Ön mit gondol erről?
– Sajnos ezzel a jelenséggel már én is találkoztam, nem könnyű megváltoztatni ezt a fajta gondolkodást.

A szabadidőnk 30 százalékát az interneten töltjük – ebből az időből kizárni életünk egyik legfontosabb projektjét,a párválasztást, azt gondolom, hiba.

Miért ne használhatnánk az internetet ismerkedésre is? Kevésbé véletlenszerű, mint bármely másik program, ahol lehetőségünk nyílhat az ismerkedésre. Úgyis lehetne rá tekinteni, mint egy helyre, ahol hasonló gondolkodású emberekkel ismerkedhetünk. Szerencsére sokan így gondolják és élnek is a lehetőséggel: az elmúlt évtizedek statisztikái azt mutatják, hogy a netes ismerkedés élre tört a megismerkedési módok és helyszínek között.

A helyzetet nem javítja, hogy kevés a visszajelzés és a jó élmények továbbadása. Amikor elmegyünk egy jó étterembe, akkor megosztjuk az ismerőseinkkel, hogy milyen fantasztikus helyet találtunk. Az online felületeken keresztül értékelünk, megosztunk olyan dolgokat, amiket jónak tartunk. Ha a barátnőnket vagy barátunkat társkereső oldalon ismertük meg, azt valószínűleg nem fogjuk megosztani a közösségi médiafelületeken. Nem hirdetjük, így kevesebb esély van arra, hogy népszerűvé váljanak a társkereső oldalak.

– Hogy látja, mi az, ami segíthet a párválasztás folyamatában?
– Ma a fiatalok az internet által nyújtott korlátlan lehetőségek ellenére sokkal magányosabbnak érzik magukat, mint szüleik generációja. A magány pedig, azt gondolom, az énközpontú hozzáállásból fakad.

Ami a leginkább segíthet, ha nem akarunk elszigetelten élni, azaz, ha túljutunk ezen és ki merünk lépni a magányunkból.

Könyvajánló
Martin Kugler feleségének könyve magyar nyelven is elérhető:
Gudrun Kugler: Senki sem magányos sziget –Hogyan találjunk magunknak életre szóló társat

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti