Tiszta öröm, másnaposság nélkül – Böjte Csaba az apaságról beszélt

Ne sírjuk vissza az ifjúkori élményeinket, inkább fedezzük fel az aktuális életszakaszunk örömeit – mondta Böjte Csaba a Felelős Szülők Iskolájának programján. Apaságról, felelősségről, gyereknevelésről beszélt, mondandóját most is a Dévai Szent Ferenc Alapítványhoz kapcsolódó történetekkel illusztrálta.

Tiszta öröm, másnaposság nélkül – Böjte Csaba az apaságról beszélt
Tiszta öröm, másnaposság nélkül – Böjte Csaba az apaságról beszélt

Kép: Emmer László

A ferences szerzetes a bibliai Józsefet állította példaként a közönség elé, aki meghallgatta az Úr kérését, amikor az azt üzente neki, hogy ne féljen feleségül venni Máriát. Ezzel felelősséget vállalt, igent mondott a gyermekre, az életre is – minden férfi előtt ott a lehetőség, hogy ilyen tudatosan döntsön.

Sokan nem is sejtik, mennyi gyönyörű pillanattal jár egy ember terelgetése, nevelése, ráadásul az apaság olyan tiszta öröm, „amely után nincs másnaposság.”

Böjte Csaba felidézte a legutóbbi tanévzárás élményét: a sokféle problémára és megoldásaikra gondolt, jókedvűen nézte az ebédhez készülődő gyerekeket, ő maga pedig a jól végzett munka örömével ült az asztalfőre, tele volt büszkeséggel, hiszen gondoskodott az övéiről. Ha belevágtok, ti is átélhetitek ezt a derűt – üzente az apáknak.

Fontos megértenünk, hogy minden egyes életszakasznak megvannak az örömei, ahelyett, hogy siratnánk az előző időszakot, fedezzük fel az új, más típusú örömöket! Nemcsak az ifjúkort, nemcsak a párkapcsolat első részét lehet élvezni, az érett férfikor, az apaság is sok élményt kínál.

Az eper érésének idején az epret, a cseresznye idején a cseresznyét élvezzük – hiszen ki akarná egész évben ugyanazt a gyümölcsöt habzsolni?

A szerzetes a gyerekneveléssel kapcsolatban elmondta, hogy fölösleges az utasítgatás, csak a szeretet útján juthatunk el a csemetékhez, illetve fontos még, hogy szépen türelmesen megmutassuk nekik, hogy milyen következményekkel járnak a tetteik. Felidézett például egy konkrét esetet, amikor nem tudta, hogyan bánjon azzal a kislánnyal, aki „minden mozdítható dolgot” ellopott az Alapítvány épületeiből. Végül elvitte őt egy börtönbe, elintézte, hogy beszélgethessenek egy rabbal, akit kérdeztek a börtönéletről, a munkáról, illetve arról, hogy hogyan került az intézménybe. A lányra nagy hatással volt a beszélgetés, a „tanulmányút” után többé nem kapták lopáson.

Az előadássorozat következő alkalmairól a Felelős Szülők Iskolájának weboldalán olvashat.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti