Dédszülei házából a dobogó tetejére – Czimmer Bálint, a szobafestés Európa-bajnoka

„Pár nap alatt át lehet alakítani egy lakást úgy, hogy olyan legyen, mintha egy teljesen más helyiségbe lépnél be” – vallja a húszéves Czimmer Bálint, aki idén szeptemberben a Szakmák Európa-bajnokságán a dobogó legfelső fokára állhatott festő, díszítőfestő kategóriában. A Kölkeden élő fiatal évekig kitartóan dolgozott a sikerért. Ma már ő is leendő szobafestőket oktat, de még hozzá kell szoknia, hogy a diákok tanár úrnak szólítják.

Czimmer Bálint
Czimmer Bálint a 2023-as Szakmák Európa-bajnokságán – Fotó forrása: Czimmer Bálint

Családi csapatmunka

Már gyerekként az iparos szakmunkát tanulgatta édesapja mellett Czimmer Bálint.  
„Apa bútorasztalos, és délután, iskola után meg hétvégén mindig segítettünk neki a testvéremmel. Itthon összeszerelte a szekrényeket, amiket hétvégén elvittünk lakásokba, házakba, majd beszereltük a konyhabútort. De például egy egyszerű villanyszerelést is megcsináltunk” – mesél a kezdetekről. 

Igazából a véletlen hozta úgy, hogy a festő szakma mellett tette le a voksát. „Nyolcadik osztály végén nem tudtam eldönteni, mi szeretnék lenni, szerintem ezzel sokan vannak így manapság. A tanulmányi eredményeim nem voltak olyan jók, ezért gimnáziumba nem akartam felvételizni. Végül a szobafestő és a kőfaragó szakmát jelöltem meg.” Így került Pécsre a Pollack Mihály Technikum és Kollégiumba, ami jó választásnak bizonyult. Bálintnak megtetszett a szobafestés, tehetsége és szorgalma pedig a tanárainak is feltűnt.

Az ő biztatásukra négy év kitartó munka után tavaly kijutott a Szakmák világbajnokságára (WordSkills), ahol 5. helyen végzett, ezzel kvalifikálta magát az idei Európa-bajnokságra (EuroSkills). 

Szeptember elején a lengyelországi Gdanskban pedig ő állhatott a dobogó legfelső fokára a festők, díszítőfestők között. 

Magyarország szeptember 5-9. között nyolcadik alkalommal vett részt a Szakmák Európa-bajnokságán. Gdanskban 32 országból 576 fiatal mérte össze tudását, hazánkat 22 versenyszámban 26 fő képviselte. Czimmer Bálint mellett szintén aranyérmet nyert Hidvégi János webfejlesztő, Nagy Dániel épületasztalos, valamint Offner Márton víz-, gáz- és fűtésszerelő. Európa-bajnok lett informatikai rendszerüzemeltető csapatversenyben Bandúr Tamás és Koncsik Zsolt.

Sima, mint a papírlap

De mi a különbség a szobafestő és a díszítőfestő között? „Ugyanúgy tapétázunk meg ajtót mázolunk, mint egy szobafestő, csak a falat úgy kell lefesteni, hogy majdnem olyan sima legyen, mint egy papírlap. Erre szerkesztünk, végül a mintát szabad kézzel kell kifestenünk” – magyarázza Czimmer Bálint. Első hallásra szinte művészet, amiről mesél. „Viszont a díszítőfestésben kötött formák vannak, minden feladatot milliméter pontossággal kell végrehajtani, ezért szerintem inkább az építészethez áll közel” – véli. 

Bálint egy 900 fős községben, Kölkeden él a családjával. „Családi házban lakunk, ahol egy kerten keresztül át lehet sétálni a dédnagyapám ma már üresen álló házába is. Ott kialakítottam magamnak egy szobát, ahol a régi festéket lekapartam, majd legletteltem, olyan sima falat csináltam, amin tudtam gyakorolni.” De sokat ingázott és utazott is azért, hogy minél jobb szobafestő válhasson belőle. A versenyre való intenzív felkészüléshez Budapestre kellett költöznie. Ment a gyakorlás hétköznap és hétvégén is – így telt hat hónapja egy hazai festékgyártó és forgalmazó cég festőakadémiáján. A szponzorcég festékekkel és szerszámokkal is támogatta a munkáját. 

„Reggeltől estig gyakoroltam, s amikor közeledett a verseny, már időre kellett dolgoznom, minden másodpercet beosztottam” – mondja. 

Sőt az idei felkészülés közben még le is érettségizett, a szoros munkatempó miatt hétvégén. Szombaton érettségi Mohácson, vasárnap pedig utazás vissza Budapestre szerepelt a programban.

Kép
Czimmer Bálint szobafestő
Bálint mesterével, Csáki Csabával – Forrás: Czimmer Bálint

„Nem akartam elhinni”

Egy ilyen világverseny óriási stresszel jár, de nem Bálint esetében. „Nem vagyok izgulós típus” – állítja, és ez látszik is rajta. Ennek ellenére mentális felkészítést is kapott, egy-egy munkanap végén egy pszichológussal beszélték át a nehézségeket. „Azt mondják, 60 százalék múlik azon, hogy az ember mentálisan mennyire erős a versenyen” – fogalmaz.

A lengyelországi Európa-bajnokságon összesen 18 órát kellett dolgozniuk a festő versenyzőknek, három napra elosztva. Első nap a tapétázással kezdtek: négy színt kellett kikeverni és felfesteni a mintatáblára. Második nap következett a gyorsasági feladat, amire másfél órát kaptak. Utolsó napra maradt a dizájnfeladat, az ajtómázolás és egy szabadon választott munka. Utóbbi egy antikolt csempefestés volt. A dizájnmunka során egy gdanski vízparti épület leegyszerűsített mását kellett felszerkeszteni a falra, Bálintnak ez sikerült a legjobban, és szerencsére ez érte a legtöbb pontot is. Összesítésben 100 pontból 84-et ért el, így a dobogó legfelső fokára állhatott. 

Eredményhirdetéskor utolsóként hívták fel a színpadra. „Nem akartam elhinni” – idézi fel a nagy pillanatot.

Kép
Czimmer Bálint az EuroSkills versenyen
Fotó forrása: Czimmer Bálint

Húszéves tanár úr

Több mint két hónap eltelt a verseny óta, és Bálint már kezd hozzászokni, hogy egyre többször látja viszont a nevét a sajtóban. Közben november óta már nemcsak Európa-bajnok festő- és díszítőfestő szakember, hanem oktató is, ugyanis visszahívták egykori iskolájába tanítani. 
„Furcsa érzés, mert van olyan diák, aki idősebb nálam. Nehéz nekik, hogy magázzanak, de próbálnak tanár úrnak szólítani. (nevet) Az a célom, hogy akit valóban érdekel a szakma, annak segítsek, akár külön foglalkozzam velük. Ne húzzák le őket olyan társaik, akik csak azért vannak ott az órákon, mert kötelező” – magyarázza. 

A pécsi technikumból Erdélybe is járnak ki képezni a fiatalokat. Bálint néhány éven belül saját vállalkozást indítana, és azt tervezi, hogy építésznek jelentkezik a Pécsi Egyetemre.
„Nemrég egy olyan lakásban dolgoztam, ahol az egyik fal piros, a másik zöld volt. Mintákat csináltam márvány glettből, és az ehhez illő színvilágra festettem át a falakat. 

„Pár nap alatt egy egész lakást át lehet alakítani úgy, hogy olyan legyen, mintha egy teljesen más helyiségbe lépnél be” – hangsúlyozza, amikor arról kérdezem, miért is tartja szép szakmának a szobafestést. 

„Hálás vagyok az oktatóimnak, többek közt Csáki Csabának, akivel a versenyekre készültem, és Wensofszky Péternek, akinél gyakorlaton voltam az iskolás éveim alatt, ő szerettette meg velem a szakmát. Emellett a családomnak és minden körülöttem lévő embernek, mert nekik is köszönhetem ezt a sikert” – teszi hozzá.

(Csáki Csaba festő-mázoló-tapétázó mestert idén Prima Primissima díjra jelölték Magyar Oktatás és Köznevelés kategóriában.)

A 2023-as Szakmák Európa-bajnoksága további magyar érmeseivel készült interjúink itt érhetőek el.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti