Fesztiválkörkép: ha kerülnéd a túl nagy fesztiválokat, erre érdemes körbenézned

Nyáron szinte minden megyeszékhelyre jut legalább kéthetente egy fesztivál. Ekkora programdömpingben roppant nehéz tájékozódni, ezért most összeszedtük azokat, amelyek egyedi programokat, minőségi szórakozást, lelki és szellemi feltöltődést nyújthatnak a város zajától megfáradt, túlhajszolt embereknek, adott esetben digitális detoxikációval is segíthetik az aktív pihenést.

Kép: Unsplash
Kép: Unsplash

Kép: Unsplash

VéNégy Fesztivál és Színházi Találkozó – Négyszín világ (július 4–7.)

A fiatal tehetségek támogatása és a rendszerváltozás 30. évfordulója áll a váci VéNégy Fesztivál és Színházi Találkozó középpontjában – a programsorozatnak a váci Duna-part ad helyet. Lengyel, cseh, szlovák és magyar színházi előadásokkal, utcaszínházi produkciókkal és közösségi programokkal várják a fesztiválra látogatókat. Két hétig a négy ország színészei Vácon egy workshop keretében dolgoznak együtt, az ott készült előadással zárul majd a színházi program.

A VéNégy szervezőinek célja, hogy minél több nézőt becsalogassanak a színházi sátorba, így a színházjegy mellé ajándék belépőt adnak, amellyel az előadás után a többi fesztiválprogram is megtekinthető.

A Csiky Gergely Színházból Székely Csaba hozza el a „Semmit sem bánok” című előadását – a színmű a múlttal való szembenézés drámája: egy olyan belső utazást kísérel meg bemutatni, amelynek végállomása az önmegismerés és a felelősségvállalás. A Slovácké Színház egy autizmussal élő férfi történetén keresztül olyan kérdésekkel szembesíti a nézőket, hogy mi a normalitás határa, egyáltalán mi az, hogy normális, s vajon miként tudunk boldogan élni.

Hello Ugar – Digitális detoxikáció az Alföldön (július 3–6.)

Az Anna and the Barbies zenekar hetedik alkalommal rendezi meg ezt a zene-, környezet- és emberbarát fesztivált Ópusztaszeren, az Akhal Ménesen, ahol a zenészek együtt buliznak, pihennek és szórakoznak a közönséggel. Néhány napra kiszakadhatunk a mindennapok hajtásából, és megtapasztalhatjuk a természet közelségét, köszönhetően a no-selfie zónának és a telefonparkolónak, ahová akár egész napra megőrzőbe adhatjuk a telefonjainkat.

A kütyük leadásáért cserébe puszi-és öleléskuponokat adnak a szervezők.

Idén olyan előadók lépnek fel (az Anna and the Barbies mellett), mint például a Quimby, a Vad Fruttik, a 30Y, Apey vagy a Magashegyi Underground és a Kowalsky meg a Vega.

Visegrádi Palotajátékok – Múlt és jelen összefonódása (július 12–14.)

Július második hétvégéjén harmincötödik alkalommal rendezik meg az ország egyik legjelentősebb történelmi fesztiválját, a Visegrádi Nemzetközi Palotajátékokat, amely az 1335-ös visegrádi királytalálkozónak állít emléket.

A háromnapos szabadtéri esemény közel százféle hagyományőrző programot – többek között lovagi tornákat, bajvívó és solymász bemutatókat, régizenei koncerteket, kézműves vásárt – kínál a látogatóknak.

A programok öt helyszínen, a Lovagi torna pályán, a Királyi palotában, a Királyi borudvarban, a Parkszínpadon és a Salamon-toronyban reggeltől a késő esti órákig zajlanak. A fesztivál a csábítások ellenére nem üzletiesedett el, és amellett, hogy az évek során a középkor világát hitelesen megelevenítő autentikus esemény tudott maradni, évről évre egyre több látogatót vonz. A magas színvonalat bizonyítja, hogy 2009-ben felvételt nyert a Történelmi Játékok Nemzetközi Szövetségébe.

Dombos Feszt – Kishegyesi kultkalandok (július 11–14.)

Volt egyszer egy szemétdomb a Vajdaságban, Kishegyesen, egy löszfal tövében, és volt vízió, akarat, hogy a szemétdomb helyén művészeti fesztivál szülessen. Rengeteg munkával, civil összefogással, tizenkilenc évvel ezelőtt életre hívták a Dombos Fesztet, amely azóta is a térség legjelentősebb és legkedveltebb művészeti fesztiválja.

Kép: Unsplash

 

A löszfal tövében zajló négynapos fesztivál a családoknak és a fiataloknak egyaránt egyedi koncertélményeket nyújt.

Az idei fesztivál is széles zenei kínálattal állt elő: világzene, népzene, jazz, pop előadók (például a BaHorKa Társulat, Lajkó Félix és zenekara, Antonia Vai) lépnek fel itt. A fesztivál része a Dombos Remix irodalmi sorozat is, ahol a kortárs írók felolvasásai adják meg az est alaphangulatát. A Dombos Pincében lehetőség nyílik irodalmi diskurzusra, közös filmnézésre, borozgatásra, a kellemes beszélgetések mellett pedig nem mindennapi gasztrokalandokba bocsátkozhatnak a látogatók, például megízlelhetik a finom helyi pálinkákat, a lángost, a szebbnél szebb gyümölcsöket, esténként pedig gyönyörködhetnek a löszfalra vetített Fényvarázsban is.

Bor, mámor, Bénye – Tokaj-Hegyalja legizgalmasabb gasztro-kultúr fesztiválja (augusztus 15–18.)

Az erdőbényei rendezvényt a borok és a minőségi gasztronómiai kínálat mellett a Jónás Vera Duó, Petruska, a Szüret Utcza, a The Mojo, a Common Vibe, a Dynamite Dudes, Szalonna és Bandája, a Kéméndi Tamás-Gráf Vivi Duó, Tóth Viktor és a Boró-Szlama Duó fellépése fűszerezi meg. Emellett túrák, workshopok, táncházak, irodalmi programok, kiállítások, jazz- és világzene, illetve gyerekprogramok is helyet kapnak a programban. Kicsiknek és nagyoknak is garantált a szórakozás, a minőségi kikapcsolódás. A gasztronómiai élményt a környékbeli éttermek biztosítják, karöltve a helyi hagyományokat ápoló ízőrzőkkel (Vayi Borász, Pro Vinum Pincészet, Jakab Pince, Bardon Borászat), akiknek célja a már-már feledésbe merült receptek bemutatása a mai kor embere számára.

Malomfesztivál – Kisimítja a mentális ráncokat (augusztus 15–17.)

A háromnapos programsorozat környezettudatosságra, egymás elfogadására „nevel”, célja a Vajdaság érintetlen szépségének bemutatása. Az Orom nevezetű kis faluban és vonzáskörzetében az emberek lassabban élnek, szakítanak időt arra, hogy megéljék a pillanatot, illetve, hogy megértsék a természet üzenetét.

A rohanáshoz szokott városi ember itt kellemesen ellazulhat, átengedheti magát az itt és most-nak, ízlésesen összeválogatott zenei és művészeti programokkal találkozhat.

Zempléni Fesztivál – A művészeti svédasztal (augusztus 9–18.)

Zemplén és Tokaj-Hegyalja legnagyobb művészeti fesztiválja tökéletes szellemi töltekezést nyújthat: hazai és külföldi szólisták, együttesek koncertjei hívnak stílusok közötti kalandozásra, emellett a szervezők kiállításokat, családi programokat és kirándulásokat kínálnak a térség számos csodás helyszínén minden korosztálynak Szerencstől Tokajon át Hollóházáig. Augusztus 9-én az ünnepélyes megnyitót követően a Budafoki Dohnányi Zenekar ad nyáresti hangversenyt a sárospataki Rákóczi-vár udvarán, az Esti Jazz sorozatban pedig a műfaj hazai sztárjai lépnek fel. E főbb programok mellett egy tucat pincészet, köztük a hivatalos borszállító, a Grand Tokaj borait is kóstolhatjuk a meleg nyárestéken.

Koronázási Ünnepi Játékok – Vissza a középkorba (augusztus 17–19.)

Az ország egykori szakrális központjának, az Árpád-házi királyok ősi koronázó városának falai közé erre az időre beköltözik a középkor – a belvárosban királylányok, királyfik, lovagok jönnek-mennek, gólyalábasok, légtornászok, jósok és boszorkányok csalogatják a programokra a járókelőket, a belváros házfalain fényfestészeti műalkotások láthatók, zenészek járják az utcákat és időről időre megjelennek az óriásbábok is. A gyerekeket bábműsor, koncert és számtalan kézműves foglalkozás szórakoztatja, a történelem és a hadászat iránt érdeklődők ismerkedhetnek a korabeli fegyverekkel és pajzsokkal; bemutatókon csodálhatjuk meg az íjászok, a bajvívók, a lovasok ügyességét. A háromnapos rendezvénysorozat csúcspontja a IV. Béla életét megjelenítő Koronázási Szertartásjáték, ahol a díszletek mellett a zene is a bizánci és a keresztény kultúrát ötvözi.

Hétrétország Fesztivál – Woodstock az Őrségben (augusztus 10–20.)

Idén tizennyolcadik alkalommal rendezik meg az Őrség legnagyobb kulturális rendezvényét, a Hétrétország „köztivált”, amely a személyességet, a közvetlenséget és a közelséget tűzi zászlajára, s összeköti a lokális értékeket a nagyvilágban másutt megtalálható kortárs kultúrával.

Tíz napon át tartó programsorozaton koncertek, művészeti programok, színházi előadások, filmvetítések és Nyitott Porták várják a vendégeket húsz település ötven helyszínén.

A látogatók bepillantást nyerhetnek a kézműves műhelyekbe, a művészek műtermeibe, megismerkedhetnek az állattartók és gazdálkodók napi munkájával, őrségi ételkülönlegességeket kóstolhatnak, testközelből fedezhetik fel maguknak az Őrség jellegzetes világát. Idén a hangsúlyok Woodstockra helyeződnek, ugyanis ötven éve, 1969. augusztus 15. és 18. között zajlott a legendás Woodstock fesztivál, ami egy generáció életérzésének máig ható szimbólumává vált. Woodstock a zeneiparban is mérföldkőnek számított: egyre gyakoribbak lettek a stadionokban, a parkokban tartott koncertek, fesztiválok, a hatás pedig Magyarországon is érezhető volt: megjelent egy új ízlés, értékrend.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti